Bıttım Sabunu ve Hikayesi
  1. Ana Sayfa
  2. Bi'Aç Bak

Bıttım Sabunu ve Hikayesi

Ülkemizin sonsuz şifa kaynaklarından birisi BITTIM…

Her köşesinden farklı bir doğal kaynağın çıktığı ülkemizin güzide şehirlerinden Siirt ve yöresel ürünlerin başında gelen Bıttımın (menengiç) ve Bıttım yağı ile yapılan “Bıttım Sabunu”nun ve bu hikayenin beraberinde bir başarı hikayesini paylaşacağız bugün sizlerle.

Bıttım Sabunu Ham Maddesi ve Yapılışı

Bıttım sabununun ham maddesi Siirt’e bıttım ağaçlarında yetişiyor ufak taneli fıstığın yabani hali yani Türkçesi Menengiç meyvesinden yapılıyor. Siirt’te ürünün yetiştiği ay eylül ayı veya eylülün sonudur. Bu aydan sonra bıttımlar bağ ve bahçelerden toplanır toplandıktan, sonra gerekli işlemler yapılır.

Bu işlemler; Önce bıttımlar tane tane ayıklanır çürükler çıkarılır. Bıttımlar daha sonra yıkanarak kuruması için 5-10 gün bekletilir. Bıttımlar kuruduktan sonra değirmende öğütülür, öğütüldükten sonra orta sıcaklıkta suyla yoğrulmaya başlanır. Yoğurma işlemi özenle yapılmaktadır. Bu işlem ortalama 2 saat sürer.

Bıttım 2 saat boyunca yoğurduktan sonra bıttımlardan çıkan yağlar ayrı bir kaba konulur. Bıttımlar bir gün daha sıcak ortamda bırakılıp yağının tamamen süzülmesi sağlanır.

Bıttım Sabunu Faydaları Nelerdir | Ne İşe Yarar?

Siirt bıttım sabunu, faydaları saymakla bitmeyen, tamamen doğal bir mucizedir. Bu ürünü kullanmak isteyen insanların öncelikle bilmesi gereken bazı bilgiler bulunmaktadır. Bunlardan başlıca olanları; Siirt Bıttım Sabunu Faydaları nelerdir, ne işe yarar, fiyatı ne kadar, doğal mı, nereden alınmalı gibi cevaplanması gereken pek çok soru bulunmaktadır. Bu blog yazımızda sizlere güvenilir bir bıttım sabunu nereden alınır, nasıl üretilir ve ne gibi faydaları vardır detaylı bir şekilde bu bilgileri vereceğiz.

Kepeği, deri dökülmelerini ve saç dökülmelerini önleyici faktöre sahip. Bıttım sabunu, bölgede ‘Botan sabunu’ olarak bilinmektedir. Saçları besliyor ve yumuşak hale getiriyor. Saç dökülmesini önlüyor ve beyaz saçlara doğal güç vererek, siyahlaşmasına neden olmaktadır. Sabunun asıl vatanı, Mardin Botan bölgesidir. Bu bölge, Mardin’den Şırnak’ın Cizre ilçesine kadar yayılmaktadır. Siirt adı ile özdeşleşmiştir. Tamamiyle doğal ürünlerden üretildiği için yan etkisi bulunmuyor.

Siirt Bıttım Sabunu Faydaları

Siirt Bıttım sabununun başlıca faydaları;

Sürekli ve sık kullanıldığında saç dökülmelerine karşı oldukça etkili bir üründür. Düzenli kullanımda saç dökülmesini neredeyse durdurur.

Kepeğe karşı etkilidir. Düzenli kullanımda kepek oluşumunu önemli ölçüde engeller.

Saçlar için iyi bir temizleyici ve arındırıcıdır. Saç derisindeki bakterileri tamamen ortadan kaldırır.

Daha güçlü, dolgun ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlar, saçların yağ dengesini ayarlar.

Saçların kırılmasını engeller ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Egzama, Sedef, Vitiligo ve Mantar gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan bir yan üründür.

Antiseptik etki gösterir, derideki ve saçtaki mikropları öldürür.

Vücut temizliğinde çok etkilidir.

İnsanları rahatlatan bir kokusu ve etkisi vardır.

Cilt üzerinde peeling etkisi gösterir. Özellikle ergenlik sivilcelerinde ve yüzdeki yağlanmaya bağlı oluşan sivilcelere karşı çözüm sunar. Sivilceleri kurutur ve düzenli kullanımda akne ve sivilce oluşumunu engeller.

Cildi pürüzsüz bir görünüme kavuşturur ve asla kurutmaz.

Fiyatı Ne Kadar

Tabii ki doğal ürünlerin hazırlanışı da fabrika ürünleri kadar kolay olmadığı için fiyatları da içeriği ve kalitesine göre değişmekte. Ancak bölgenin başlıca üreticilerinden birisi olan ve dededen toruna bu işi yapan Varır ailesi ve Mehmet Veysel Varır, kendi markası ile ürünlerini Siirt’ten tüm dünyaya ulaştırıyor. Ürün çeşitleri ve fiyatları için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

"Hislerimi Yazıya Dökmeye Gerek Yok" diyenlere Emojiler...