Dünya diken üstünde: ABD Çin gerilimi tırmanıyor! Çin teyakkuza geçti, savaş uçakları ve tanklar yolda….
 1. Anasayfa
 2. Bi'Günlük

Dünya diken üstünde: ABD Çin gerilimi tırmanıyor! Çin teyakkuza geçti, savaş uçakları ve tanklar yolda….

Rusya Ukrayna savaşı henüz bitmemiş, Avrupa’da ise Sırbistan ile Kosova arasında bir kriz patlak vermişken bir gerilim de Çin-ABD hattında yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Pasifik ülkeleri turunda Tayvan’ı ziyaret etme planı ipleri iyice gerdi. Çin’den ‘Vururuz’ açıklaması gelmesinin ardından Pelosi’nin ziyaret listesinden Tayvan çıkarılmıştı. CNN ve Tayvan medyasından ziyaret gerçekleşecek haberleri gelirken tüm dünya o uçağa kilitlendi. Öte yandan Çin teyakkuza geçti.
AA

Bir bölgede daha savaş çanları çalıyor. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin olası bir Tayvan ziyareti ortalığı karıştırdı. ABD ve Çin arasında büyük restleşme yaşanmıştı. ‘Pelosi Tayvan’a gidecek mi?’ sorusu hala yanıt ararken tüm dünya o uçağa kilitlendi.

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesinin Çin’in egemenliğine zarar vereceğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi ağustos ayı dönem başkanlığının Çin’e geçmesi dolayısıyla basın toplantısı düzenleyen Zhang, Pelosi’nin Hint-Pasifik temasları çerçevesinde Tayvan ziyareti ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İLİŞKİLERİ BALTALAR

Zhang, Pelosi’nin olası Tayvan ziyareti için, “Böyle bir ziyaret, Çin’in egemenliği ve toprak bütünlüğü ile Tayvan Boğazı’ndaki barış ve güvenliğin sarsılmasına yol açacaktır ve Pekin ile Washington arasındaki ilişkileri baltalayacaktır.” ifadelerini kullandı.

"Hislerimi Yazıya Dökmeye Gerek Yok" diyenlere Emojiler...
 • 0
  alk_la
  Alkışla
 • 0
  yan_nday_m
  Yanındayım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 2
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir