EYT’de Bir Başka Mağduriyet “Staj Mağdurları”
 1. Anasayfa
 2. Bi'Günlük

EYT’de Bir Başka Mağduriyet “Staj Mağdurları”

1999 öncesi sigortalı olup yeni çıkan yasa ile birlikte emeklilik süresi uzayanlar için hayatımıza girdi bu kavram “EYT” Yıllardır yüzbinlerce mağdur her platformda sesini duyurmaya çalışırken geçtiğimiz günlerde çıkartılan torba yasa ile birlikte Aralık ayına kadar geçmiş borçlanma yaparak emeklilik gün sayısını doldurabileceklerini öğrenenler nispeten daha mutlu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin: “(EYT düzenlemesi) Yaptığımız düzenleme herkesi kapsayan bir düzenleme, sınır koyan bir düzenleme değil. EYT’de yaptığımız düzenleme şartları herkesi kapsayacak. EYT’de 1999 öncesi 5000 prim gün şartını değiştirmiyoruz.” açıklamasında bulundu.

 

Bu açıklamalar daha da kafa karıştırdı ancak asıl mağduriyet yaşayanlar “Staj Mağdurları”

 

Peki Nedir bu Staj Mağduriyeti? Kimler Staj Mağduru?

Konu hakkında Görüşlerini aldığımız A.K.: 08.09.1999 öncesi staj yapmış kişilerin Sigorta başlangıç tarihleri yeni kanunlar ve yönergeler ile birlikte staj tarihleri olarak kabul edilmiyor. Halbuki bir çoğumuz, Özellikle meslek veya ticaret liselerinde okurken zorunlu staj olarak fabrikalar, ticarethaneler ve bir çok kurum ve kuruluşta “Stajer” adı altında asgari ücretin 1/3ü maaşla çalıştırıldı. Örneğin Ben, Ana Tamir (Tank Fabrikasında) Fabrikalarında çalışıyordum. Sigorta primlerinin devlet tarafından ödendiğini bildiğimiz, ya da öyle sandığımız o dönemde “Sigortamız başladı” zannıyla alın teri dökenlerimiz EYT olarak adlandırılan durumun ortaya çıkışıyla bir kez daha hayal kırıklığına uğradık.

Çünkü öğrendik ki, Kanun Sigorta başlangıç tarihi olarak Staj tarihlerini kabul etmiyordu. Konu hakkında internette ve sosyal medyada araştırma yaptıkça bizim gibi yüzbinler olduğunu fark ederek, çeşitli guruplar oluşturarak sesimizi duyurmaya çalıştık. Dedi.

Staj ve çıraklık mağdurları olarak eyt kapsamına dahil olmak isteyen yüzbinler son dönemlerde özellikle Twitter üzerinden örgütlenerek bir çok defa TT (Trend Topic) olmayı başardı.

Muhalefet partilerinden dönem dönem mecliste verilen soru önergeleri olsa da, Çalışma Bakanı ve Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamalar EYT yasasında Staj mağdurları hakkında bir düzenleme olmadığı bilgisi verildi.

Bu mağduriyet sadece geçmişteki staj mağdurları için değil, bu günün Stajyerleri için de büyük sorun.

“Meslek Lisesi Memleket Meselesi” sloganını hatırlarsınız. Yüzbinlerce gencimizin iş hayatına kazandırılması için başlatılan bu proje yüzbinlerce istihdam ve kalifiye iş gücü sağlamıştı. Ve yıllar içinde, stajyer olarak çalışan insanlar emeklilik günleri geldiğinde bunun karşılığını almışlardı.

Şimdi bu günün sorununa gelelim. Şu an Lise veya Üniversite öğrencilerinin yaptığı stajların Sigorta gün sayısına eklenmemesi sebebiyle, çalışma hayatlarında emeklilik gün sayılarını hesaplarken ortalama bir yıllık emeklerini hiçe saymak zorunda kalacaklar.

"Hislerimi Yazıya Dökmeye Gerek Yok" diyenlere Emojiler...
 • 0
  alk_la
  Alkışla
 • 0
  yan_nday_m
  Yanındayım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir