“İstikrarlı Hayal Hakikattir” Türk Müziğinin Dünyada Ülkemizden Daha Çok Tanınan Yeni Efsanesi
 1. Anasayfa
 2. Magazin

“İstikrarlı Hayal Hakikattir” Türk Müziğinin Dünyada Ülkemizden Daha Çok Tanınan Yeni Efsanesi

Gaye Su Akyol… Bu İsmi bir çoğunuz ilk defa duydu “biliyorum”. Ben şanslılardanım, yıllar önce Biliyorum şarkısıyla tanıdım kendisini. O gün bu gündür, gıpta ve büyük bir hayranlıkla takip ediyoruz eserlerini ve konserlerini.

Dünyanın bir çok yerinde konserler veren ve “The Newyork Times”ın hakkında haber yaptığı bu sanatçımızı daha yakından tanıyalım.

Gaye Su Akyol, 30 Ocak 1985 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası, ressam Muzaffer Akyol‘dur. İlkokulu ve liseyi İstanbul’da okudu, üniversite eğitimini ise 2002-2007 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi antropoloji bölümünde tamamladı.
Ülkemizde özellikle festivallerde boy gösteren sanatçı, şarkıları kadar sesiyle de dikkat çekiyor.

Gaye Su Akyol bir dönem pek de havalı sayılmayan bir müzik tarzını yeniden canlandırdı ve bu müzik aracılığıyla ülkesindeki duruma dair şairane yorumlar getiriyor.

Gaye Su Akyol Ekim ayında İstanbul’daki evinin çatısında. Şarkıcı 1970’lerde Türkiye’de popüler olan bir müzik tarzını yeniden canlandırarak geniş bir hayran kitlesi kazandı. Fotoğraf: Tara Todras-Whitehill / The New York Times
Not: Bu yazının orijinali New York Times gazetisinde 4 Aralık 2019 tarihinde yayınlanmıştır. Türkçe çevirisi: İnan Mayıs Aru.

Apple, 2015’ten beri sürdürdüğü ‘iPhone ile çekildi’ kampanyasında, bu kez Gaye Su Akyol’a yer verdi. ‘iPhone ile çekildi’ kampanyasının bu seferki teması ‘Turne’.

Apple’ın 4 yıldır yürüttüğü ‘iPhone ile çekildi’ kampanyasında, bugüne kadar olağan iPhone kullanıcılarının çektiği fotoğraf ve videolar kullanılmıştı. Bu defaysa, 16 farklı müzisyenin turneleri sırasında çekilmiş fotoğraf ve videoları, ‘iPhone ile çekildi’ kampanyasında yer alıyor. Apple ayrıca bu kampanya kapsamında, Florence + the Machine, FKA Twigs ve Kamasi Washington’ın yer aldığı ve yine iPhone ile çekilmiş olan birer mini belgesel yayınladı. Tüm çekimler iPhone XS ile yapılmış.

Gaye Su Akyol’un ‘Turne’ temalı ‘iPhone ile çekildi’ posteri İstanbul sokaklarında yerini aldı bile.

Kampanyada yer alan diğer solist ve müzisyenler Chai, Kacey Musgraves, Tyler, the Creator, Idles, Lizzo, Travis Scott, Tierra Whack, Leon Bridges, Skrillex, Sebastian Yatra, Jay de la Cueva ve Little Big.

Türkiye’nin Psychedelic Rock Yıldızı Aklında Ne Varsa Dosdoğru Söylüyor, Siz Nereye Çekerseniz Çekin

Birleşik Krallık’ın, dünya müziği üzerine yayınlar yapan müzik dergisi Songlines, Gaye Su Akyol’u 2019’un en iyi sanatçısı seçti.

1999 yılında yayın hayatına başlayan Songlines, böylece ‘world music’ kategorisinde ilk kez Türkiye’den bir müzisyene en iyi sanatçı ödülünü vermiş oldu. Songlines ayrıca, İstikrarlı Hayal Hakikattir albümünü de en iyi albüm kategorisinde aday göstermişti.

Birleşik Krallık ziyaretinde BBC’nin Radio 6 kanalına da konuk olan Gaye Su Akyol, burada Galli müzisyen Cerys Matthews’ın programında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Programın tamamını bu bağlantıdan dinleyebilirsiniz. Programa, yalnızca 2019 Aralık ayının son gününe kadar erişim bulunuyor.

 

1Geoit Wordpress Teması

https://www.youtube.com/watch?v=NikU81CfZYc

 

"Hislerimi Yazıya Dökmeye Gerek Yok" diyenlere Emojiler...
 • 1
  alk_la
  Alkışla
 • 0
  yan_nday_m
  Yanındayım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

 1. Gurur duydum bir Türk sanatçısının dünyada bu kadar tanınması gurur verici kendisini tanımıyordum ama takibe alıcam hemen

 2. Sayenizde bilmediğim herşeyden haberdar oluyorum teşekür ederim

 3. Kaliteli işlerde bulunan bir sanatçı hayatını okuyunca daha iyi anlıyorsunuz teşekkürler…

 4. Gaye Su Akyol hakkındaki bilgileriniz için çok teşekkür ederim sanatçı hakkında bir çok bilgi edindim

 5. 1 sene önce

  Gaye Su Akyol adını ilk defa sizinle duyuyorum ve kendisi ve yaptığı sanat ile gurur duydum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir