Kampçılar Buraya; Kapadokya’da Ücretsiz 5 Kamp Alanı
 1. Anasayfa
 2. Tatil Önerileri

Kampçılar Buraya; Kapadokya’da Ücretsiz 5 Kamp Alanı

Kızılçukur Vadisi Kamp Alanı

Güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlenildiği yerlerden biri olan Kızılçukur Vadisi, unutulmaz bir kamp deneyimi yaşamak isteyenlerin tercih ettiği noktaların başında geliyor. Vadi boyunca çadır kampı atabileceğiniz yeterince düzlük mevcut. Dilerseniz biraz yüksekte bir yerlere çadırınızı kurabilir ve sabaha uyandığınızda çadırınızın fermuarını açarak muhteşem bir gün doğumuna tanıklık edebilirsiniz. Elbette aynı şekilde gün batımını da büyük bir hayranlıkla seyre doyabilirsiniz. Kızılçukur Vadisi, bölgedeki popüler yürüyüş rotaları olan Çavuşin ve Güllüdere rotalarına iyi bir ulaşım bağlantısına sahip. Bu rotlardan birini yürüyebilir, etrafın panoramik manzaralarını bir bir fotoğraflayabilirsiniz.

 

Kızılçukur Vadisi aynı zamanda sıcak hava balonlarını izleyebileceğiniz iyi noktalardan biridir. Vadi çevresinde ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz farklı konseptte birkaç kafe yeri bulunmaktadır. Buralardan WC, elektrik, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Aracıyla gelenler cüzi bir otopark ücreti dışında kamp için herhangi bir ödeme yapmayacaklardır. Kamp süreniz boyunca yürüme mesafesindeki tarihi kiliseleri de görmenizi tavsiye ederiz.

Kızılçukur Vadisi’ne Ortahisar’dan tabelaları takip ederek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Nevşehir, Uçhisar, Göreme ve Ürgüp’ten de her gün düzenli olarak minibüsler çalışmaktadır. Aracıyla gelecek olanlar için vadi çevresindeki kafelerin otopark alanları mevcut olup ücretlidir.

Kamp Olanakları: Vadi çevresinde kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Buralardan WC, elektrik yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

 

Güvercinlik Vadisi Kamp Alanı

Göz alabildiğine geniş bir vadi ve vadi ortasında beliren Uçhisar Kalesi’ni görebileceğiniz bir noktada çadır kampı atmak sizce nasıl olurdu? Uçhisar beldesine yürüme mesafesinde bulunan Güvercinlik Vadisi adı gibi güvercinlerle özdeşleşmiş, yaz-kış birbirinden güzel kareler yakalayabileceğiniz manzaralara ev sahipliği yapan bölgedeki en iyi ücretsiz çadır kampı atabileceğiniz yerlerden biridir. 4 km’lik yürüyüş yolunu da kapsayan vadide yürüyüşe başlamadan önce Uçhisar’da yiyecek ve içeceklerinizi sırt çantanıza doldurabilir ve etrafı keşfetmeye başlayabilirsiniz. Vadi çevresi geniş düzlüklere sahiptir. Gözünüze hoş gelen bir manzaraya karşı çadırınızı kurabilir, güvercinlerin kanat sesleri eşliğinde güneşi batırabilirsiniz.

Bölgenin tüm doğal kaya oluşumlarını burada da görebiliyorsunuz. Sıcak hava balonlarını izleyebilir, gün batımı ve doğuşuna şahit olabilirsiniz. Muhtemelen sosyal medyada nazar boncuklu ağaca da rastlamışsınızdır. O meşhur ağacı da burada görebilmek mümkün. Daha çok fotoğrafçılara hitap eden Güvercinlik Vadisi, ziyaretçilerine güzel kareler yakalayabilecekleri manzaralar sunuyor. Kamp öncesi Uçhisar merkezindeki büfe veya marketlerden tüm yiyecek ve içeceklerinizi satın alabilir ve kaleyi çevreleyen geniş düz vadide dilediğiniz yere çadırınızı kurabilirsiniz.

Uçhisar’a Nevşehir başta olmak üzere çevre ilçe merkezlerinden her gün düzenli olarak minibüsler çalışmaktadır. Kendi aracıyla gelecek olanlar ise Nevşehir’in tüm her yerinden tabelaları takip ederek Uçhisar’a ulaşımlarını sağlayabilirler. Aracınızı Uçhisar’da park edebiliyorsunuz.

Kamp Olanakları: Güvercinlik Vadisi Uçhisar beldesine yürüme mesafesindedir. Uçhisar merkez inde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz büfe, market, fırın ve restoran gibi yerler bulunmaktadır. Buralardan WC, elektrik yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Aşk Vadisi Kamp Alanı

Göreme’ye 5 dakikalık sürüş mesafesinde, etrafı geniş bir vadi ve peri bacaları ile çevrili olan Aşk Vadisi, güzel panoramik manzaraların bolca olduğu noktalardan biridir. Bu güzel manzaralara karşı kahvaltı veya diğer öğün yemeklerinizi yiyebileceğiniz birkaç restoran bulunmakta. Bununla birlikte sıcak-soğuk içeceklerinizi yudumlayabileceğiniz birkaç kafeterya da bölgede gezintiye çıkarken yorulup soluklanabilmeniz için imdadınıza yetişiyor. Vadi boyunca peri bacalarını görebilir, Salıncak Kafeye gelerek buradaki salıncakta sallanıp manzaranın, sessizliğin ve doğanın verdiği sükûneti fazlasıyla yaşayabilirsiniz.

Aşk Vadisi geniş bir düzlüğü kapsadığı için etrafta çadır kurabileceğiniz yerler bolca bulunuyor. Ancak vadi boyunca yeterince gölgelik alan yok. Bu nedenle özellikle yaz aylarında güneşe fazlasıyla maruz kalabilirsiniz. Kamp öncesi tüm ihtiyaçlarınızı vadi girişinde bulunan kafe ve restoranlardan karşılayabilirsiniz.

Aşk Vadisi’ne ulaşım Göreme-Uçhisar yolu üzerinden sağlanıyor. Uçhisar’dan yola çıkıp Göreme’ye giderken Adnan Menderes Caddesi kavşağından Aşk Vadisi tabelasını takip ederek kamp alanına gelebilirsiniz. Toplu taşıma araçları ise buraya gitmiyor. Uçhisar’dan bir taksi ile kolay ve hızlı bir şekilde gelmek en ideal ulaşım alternatifidir.

Kamp Olanakları: Vadi çevresinde kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Buralardan WC, elektrik yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Güllüdere Vadisi Kamp Alanı

 

Çavuşin ve Göreme arasında yer alan ve yaklaşık 4 km’lik bir alanı kapsayan Güllüdere Vadisi, bölgedeki en güzel yürüyüş rotalarına, volkanik kaya oluşumlarına ve tıpkı Güvercinlik Vadisi’nde olduğu gibi çok sayıda güvercinlere ev sahipliği yapan bir yer. Vadi boyunca birbirinden farklı kaya oluşumlarını seyre doyarken, güzel kareler yakalayabileceğiniz manzaraları da kaçırmak istemeyeceksinizdir. Dilerseniz vadide bulunan işletmelerden bir ATV kiralayarak da çevreyi keşfedebilirsiniz.

Kamp atmayı düşünenler için vadi boyunca geniş düzlük alanlar bulunmaktadır. İhtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birkaç farklı kafe yeri bulunmakta. Buralarda sabah kahvaltısı yapabileceğiniz gibi öğlen ve akşam yemeğinizi de yiyebilirsiniz. Yaz aylarında kimi yürüyüş grupları burada gece yürüyüşleri de yapmakta. Gün doğumunun en güzel izlenebildiği sayılı yerlerden biri olan Güllüdere Vadisi, devasa Göreme Tarihi Milli Parkı’nın tam merkezinde her yere kolay ulaşımı olan ve günün her saatini dolu dolu geçirebileceğiniz zenginlikte bir yerdir.

Buraya en kolay ulaşım Göreme üzerinden yapılmaktadır. Göreme merkezinden vadiyi gösteren tabelalar mevcuttur. Ayrıca Çavuşin köy merkezinden cami ve mezarlığı geçtikten sonra Güllüdere Vadisi tabelalarını takip ederek de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Kamp Olanakları: Vadi çevresinde kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Buralardan WC, elektrik yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Devrent Vadisi Kamp Alanı

 

Burası meşhur deve şeklindeki peri bacasının ve Meryem Ana siluetinin olduğu bölgedir. Devrent Vadisi, Ürgüp ve Avanos yolu üzerinde Aktepe Köyü’ne 2 km mesafede yer alan herkese açık, ücretsiz bir şekilde gelip yürüyüş yapıp kamp atabileceğiniz bir yer. Çevredeki diğer tüm vadiler gibi burası da olağanüstü manzaralar sunan devasa geniş bir arazi üzerinde yer alıyor. Etrafta ziyaret edebileceğiniz peri bacaları ve doğayla bütünleşip ortamın keyfini çıkarabileceğiniz yürüyüş yolları bulunmaktadır.

Kamp atacaklar için vadi çevresinde geniş düzlük alanlar bulunmaktadır. Ancak ihtiyaçlarınızı henüz buraya gelmeden önce karşılamanız gerekiyor. Çünkü hediyelik eşya satıcıları dışında başka hiçbir kafe ve restoran yeri bulunmamakta. Burası yaz aylarında pek çok tur otobüsünün de geldiği yerlerden biridir. Özellikle hafta sonları bir hayli kalabalık oluyor. Fakat gün sonuna doğru bu kalabalık çekilip yerini güzel bir sessizliğe bırakmaktadır.

Devrent Vadisi’ne Ürgüp veya Avanos yönünden ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Nevşehir’den gelecek olanlar otogardan bu iki ilçeden birine giden minibüslere binebilir ve ardından Devrent Vadisi istikametinde giden bir başka minibüse aktarma yaparak ulaşımlarını sağlayabilirler. Kendi araçlarıyla gelecek olanlar her iki ilçeden de ulaşımını kolaylıkla sağlayabilirler. Yol üzerinde vadiyi gösteren tabela bulunmakta olup ayrıca otopark yerleri de bulunmaktadır.

Kamp Olanakları: WC, duş ve elektrik gibi imkânlar bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi kamp alanına gelmeden önce temin etmelisiniz.

 

Diğer Ücretli ve Ücretsiz Kamp alanları için Onbato.com internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

"Hislerimi Yazıya Dökmeye Gerek Yok" diyenlere Emojiler...
 • 1
  alk_la
  Alkışla
 • 0
  yan_nday_m
  Yanındayım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir