Kapadokya Treking Rotaları ve En Güzel Vadileri
 1. Anasayfa
 2. Tatil Önerileri

Kapadokya Treking Rotaları ve En Güzel Vadileri

Doğa Yürüyüşü Nedir?
Modern dünyamızda en büyük sorunlarımızdan birisi, sağlık için spor yapamamamız. Yürüyen merdivenler ve asansörler dahil gündelik yaşamımızın her alanında basit sporları bile yapmamamamızı sağlayacak kolaylıklar mevcut.

Peki ya Trekking?
Her yaştan bireyin rahatlıkla yapabileceği bu spor özellikle ülkemiz coğrafyasında keyif alınarak yapılabileceği bir branştır.
Güney Afrika Kökenli olan bu kelime “göç etmek” anlamına geliyor. Medeni toplumlarda İzcilik kavramının gelişmesi ile birlikte “doğa yürüyüşü” adıyla gündelik hayatımıza dahil oldu.

Kapadokya’da Doğa Yürüyüşü
Oluşum şekli açısından volkanik bir yanardağın küllerinden oluşan Kapadokya, bin yıllar içerisinde doğanın ve insan eliyle yapılmış aşınmaların sonucunda muhteşem bir manzaraya sahip oldu. Ve Trekking severler içinde muhteşem manzarası, doğa ve tarihin iç içe geçtiği rotaları ile sizleri bekliyor.

Kapadokya Trekking alanları
Kapadokya bölgesinde sayısız trekking parkuru oluşturulabilir. Turizmin gelişmesi ile birlikte bölgedeki bir çok organizasyon şirketi ve seyahat acentası ile birlikte doğa derneklerinin zaman içerisinde gelenekselleştirdiği rotalar mevcuttur. Bağlıdere vadisi, Güvercinlik vadisi, Zemi vadisi, Görkündere vadisi, Kızılçukur vadisi, Güllüdere 1 ve Güllüdere 2 vadileri, Gomeda vadisi, Meskendir vadisi, Üzengi vadileri, Çat vadisi, Fırınsama vadisi, Balkandere vadisi, Ihlara vadisi ve manastırlar vadisi en popüler rotalardır.

Aşk Vadisi Trekking Rotaları

Doğa yürüyüşü sevenler için ülkemizdeki en özel lokasyonların başında Kapadokya gelir. Bölgede bulunan bir çok vadi içinde Aşk vadisi, Göreme bölgesinde, Uçhisar Kalesi’nden başlayan Göreme-Çavuşin Karayolu’nun ortasında sona eren 5 km uzunluğundaki parkurdan oluşuyor. Parkur boyunca eşsiz vadi ve yeryüzü şekillerine ait manzaralar bulunuyor. İsmini vadide yer alan Aşık Tepesinden alan vadi, aynı zamanda sıcak hava balonlarını izlemek için de en iyi noktalardan biri.

Bir Tarafta tarih ve doğa diğer yanda tertemiz havası ile bu vadiler sizleri bekliyor.

Bağlıdere Vadisi olarak da bilinen Aşk Vadisi’nin yürüyüş parkuru yöre halkı tarafından Örencik olarak bilinen noktadan başlıyor. Bu noktadan Bağlıdere Vadisi’ne dik bir inişle ulaşılıyor. 3 bin 800 metre boyunca tüneller ve su yollarını da kapsayan parkurda biçim, renk ve boyut açısından farklılık gösteren çok sayıda peri bacası ile karşılaşıyorsunuz. Parkur, hafif tempoyla yaklaşık 5 saat gibi bir sürede tamamlanıyor. Vadi sonunda Göreme-Avanos yoluna ulaşılıyor.

Beyaz Vadi, Uçhisar’da Aşıklar Vadisi olarak da bilinen 1-1.5 saat süren bir yürüyüş rotası. Kapadokya coğrafyasının en uzun ve en sivri peri bacalarını görebileceğiniz Beyaz Vadi, her iki tarafı da kıvrılarak ilerleyen toz sarı kaya oluşumları ile çevrili. Uçhisar’dan başlayan yürüyüş rotasının sonunda dönüş için araca ihtiyaç duyuluyor.

Kılıçlar Vadisi, Göreme Açık Hava Müzesi’nin tam karşısında yer alıyor. Kapadokya coğrafyasında, Göreme Açık Hava Müzesinden sonra turistlerin en çok ziyaret ettiği yer olan vadi, daha çok atlı ve ATV safari etkinlikleri için kullanılıyor. Yaklaşık 2.5 km’lik bir yürüyüş parkuruna sahip olan Kılıçlar Vadisinde Kapadokya’nın en iyi kaya ve pari bacaları oluşumları görülebiliyor.

Vadide İncil’den 33 sahne içeren freskleriyle ünlü Kılıçlar Kilisesi ve Meryem Ana Kilisesinin yanı sıra 300 metrelik bir de tünel bulunuyor. Tüm vadiyi yürüyerek dolaşmak yaklaşık 2 saat sürüyor. Yürüyüş rotasının sonunda Meskendir Vadisine oradan da Çavuşin Köyü’ne ulaşılıyor. Parkur boyunca işaretleme yapıldığından yönünüzü kolaylıkla bulabilirsiniz.

Kızılçukur Vadisi, gün batımında kızıla boyanan görüntüsüyle bu ismi almış. Bölgeye kızıl rengi veren madde volkanik tüfün içerisindeki demir minerali. Gün boyunca pembemsi bir renkte görünen kayalar, gün batımında kızıllaşıyor.

Kapadokya’nın en çok fotoğraflanan vadilerinden olan Kızılçukur’da iyi fotoğraf çekebilmek ve kızıllığa yetişebilmek için gün batımından 3 saat kadar önce Çavuşin’den yürüyüşe başlamak şart. 5 km’lik bu parkurda vadilere girildiğinde yürüyüş süresi arttığından zaman yönetimini iyi yapmak lazım. Çavuşin Mezarlığı’ndan başlayan rota Üç Haçlı Kilise, Direkli Kilise, Üzümlü Kilise ve Kızılçukur Vadisini kapsıyor.

Güvercinlik Vadisi, Uçhisar’dan başlayan ve Göreme’ye kadar uzanan, yürüyüş levhaları ile işaretlenmiş bir başka Kapadokya yürüyüş rotası. Yörede yüzyıllardır görülen güvercinler, yaşamlarını güvercinlik adı verilen bezemeli yapılar içerisinde yaşamını sürdürüyor. Vadideki yürüyüş yaklaşık 45 dakika sürüyor. Vadide yürüyüş için en iyi zaman sabahın erken saatleri.

Ihlara Vadisi, Kapadokya’nın Kızılırmak dışındaki tek yerüstü akarsuyu olan Melendiz Nehri boyunca uzanıyor. Nehrin yeryüzünü oyması nedeniyle Ihlara Kanyonu olarak da adlandırılan bu bölge, 7 km’lik bir parkura sahip. Araçla vadinin 3. km’sine kadar gidilebiliyor. Suyun hayat verdiği rotada özellikle bahar aylarında yaşanan canlanma doğayla baş başa muhteşem bir his yaşatıyor.

Devrent Vadisi, Kapadokya’daki yeryüzü şekillerini gözlemleyebileceğiniz bir durak. Milyonlarca yıl önce patlayan volkandan saçılan lav ve tüflerin yoğun olarak etkilediği Devrent Vadisi’nde yeryüzü şekilleri çeşitli

insan ve hayvanlara benzetildiğinden bu vadi Hayal Vadisi olarak da adlandırılıyor. İnişli ve çıkışlı bir rota olmasından dolayı orta zorlukta.

Çat Vadisi, Nevşehir’in 7 km kuzeybatısında bulunan Çat beldesinde yer alıyor. Nevşehir-Gülşehir yolunun yaklaşık 6. km’sinden sola girildiğinde ulaşılan vadi, Kapadokya’nın popüler yürüyüş rotalarından biri. Çat Vadisinde yürüyüş sırasında 11. yüzyılda inşa edilen Fırınasma Kilisesi görülüyor. Çat Vadisi içerisinde kayalara oyulan güvercinlikler ise bölgenin coğrafi yapısının sembollerinden. Birçoğu apartman biçiminde 6-7 katlı olan ve odaların içleri 5-10 metrekare büyüklüğünde olan güvercinlikler yürüyüş sırasında vadinin her iki yanında yer alıyor.

Meskendir Vadisi, 4 bin 400 metre uzunluğunda, girişi oldukça dik bir nokta olan Kapadokya yürüyüş rotalarından. Sedir ağaçlarıyla bezeli vadide Meskendir Kilisesi, dehlizler, peri bacaları, tüneller ve birbirinden güzel bitkiler bulunuyor. Vadi boyunca Kızılçukur, Güllüdere 1, Güllüdere 2 vadileri ve Çavuşin sıralanıyor.

Göreme-Ortahisar Karayolu üzerinde, Ortahisar sapağına gelmeden asfalt yoldan 1 km kadar yürüdükten sonra vadinin girişine ulaşılıyor. Vadiye iniş sırasında muazzam bir manzara var. Sedir ağaçlarıyla bezeli vadide en önemli tarihi yapı ise Meskendir Kilisesi.

Gomeda Vadisi, Mustafapaşa’nın batısında konumlanıyor. Vadi, Ihlara Vadisi’nin küçük benzeri olarak adlandırılıyor. Tıpkı Ihlara Vadisi’nde olduğu gibi Gomeda Vadisi’nde de kaya oyma kiliseler, barınaklar ve vadi içerisinden geçen nehir var. Şeytan Deresi olarak da isimlendirilen Gomeda Vadisi, oyukları, tünelleri ve güvercinlikleri ile keyifli bir rota.

Vadide bulunan bir mağara geçmişte yağmur sularını toplayarak içme suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılıyormuş. Günümüzde de kullanılan bu mağaradaki su, vadi içerisindeki kavak ağaçlarının sulanması için kullanılıyor. Geçmişte güvercinlik olarak da kullanılan vadide yaz aylarında yine güvercinlere rastlanıyor.

Daha fazlası için: Onbato.com

"Hislerimi Yazıya Dökmeye Gerek Yok" diyenlere Emojiler...
 • 1
  alk_la
  Alkışla
 • 0
  yan_nday_m
  Yanındayım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir