Kripto çöküşü yayılıyor mu? Genesis de iflas bayrağını çekmek üzere
 1. Anasayfa
 2. Bi'Günlük

Kripto çöküşü yayılıyor mu? Genesis de iflas bayrağını çekmek üzere

Kripto borsası FTX’in ardından bir başka şirketin iflası daha gündeme geldi. Bloomberg, kripto aracı kurumu Genesis’in finansman bulamaması halinde batabileceğini bildirildi.

Kripto dünyasında FTX sarsıntısının etkileri sürerken kripto aracı kurumu Genesis’in finansman bulamaması halinde iflas edebileceği bildirildi.

İçinde CoinDesk ve Grayscale Investments gibi iştirakleri de barındıran kripto endüstrisinin en önemli şirketlerinden Digital Currency Group’a (DCG) bağlı Genesis’in yaşadığı mali kriz son günlerde kripto dünyasını meşgul etmeye başladı.

Bloomberg, FTX’in iflas başvurusundan bu yana Genesis başta olmak üzere bir dizi kripto şirketinin likidite kriziyle karşı karşıya kaldığını bildirdi.

ŞİRKET SERMAYE DOLAR ARIYOR
Kimliğini açıklamayan kaynaklar, Genesis’in son birkaç günü 1 milyar dolarlık sermaye arayarak geçirdiğini söyledi. Şirket Binance dahil pek çok yatırımcı ile görüşse de şu ana kadar finansman sağlayamadı. Şirket bu çabaların sonuçsuz kalması halinde potansiyel yatırımcılarını iflas başvurusu yapacağı yönünde uyardı.

Genesis’in yaşadığı mali problemler FTX’in çökmesinin yarattığı zincirleme etkiyle tetiklenmişti. Genesis’in FTX hesabında 175 milyon doları kaldığı açıklanmış, şirket 10 Kasım’dan itibaren çekimleri durdurmuştu.


‘YAKINDA İFLAS PLANI YOK’
Bloomberg’in sorularını yanıtlayan şirket sözcüsü derhal iflas başvurusunda bulunma yönünde bir planları olmadığını söyledi.

Sözcü, “Hedefimiz herhangi bir iflas başvurusuna ihtiyaç duymadan mevcut durumu mutabakatla çözmek. Genesis, alacaklılarla yapıcı görüşmeler yapmaya devam ediyor” dedi.


İFLASLAR YAYILACAK MI?
Genesis’in iflasının kripto endüstrisinde FTX ile başlayan sorunları daha da derinleştirmesinden ve iflasların yayılmasından endişe ediliyor. Ayrıca Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere tüm kripto piyasasının da bu iflastan etkileneceği tahmin ediliyor.

DCG’ye bağlı Grayscale şirketinin piyasanın en büyük Bitcoin fonunu işleten şirket konumunda olması endişeleri artırıyor. Olası bir iflas, Grayscale’in tasfiye edilme durumunu beraberinde getirebilir. Bu da şirketin yüksek miktarda Bitcoin tutması nedeniyle piyasayı sarsabilir.

BLOCKFI, GEMINI…
Öte yandan geçtiğimiz günlerde kripto alım-satımı yanında faizli mevduat ve kredi hizmetleri de sunan BlockFi şirketinin de iflas başvurusunda bulunmaya hazırlandığı belirtilmişti. Wall Street Journal’ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre ABD merkezli BlockFi çalışanlarını işten çıkarmak ve yasal iflas başvurusunda bulunmak için gerekli planları hazırladı.

Platform geçtiğimiz hafta FTX’te yaşananların ardından platform üzerindeki işlemleri kısıtlamış ve müşterilerin para çekimlerini askıya almıştı. İflas eden FTX, geçtiğimiz haftalarda likidite sıkışıklığı yaşayan BlockFi’ye 400 milyon dolar likidite sağlamıştı.

Ayrıca Genesis’teki zorluklar bir başka kripto borsası Gemini’yi de etkiledi. Genesis’in para çekme işlemlerini askıya almasıyla birlikte Gemini de Earn ürününden geri ödemeleri durdurdu.

Peki Nedir Bu Genesis Coin?
GENESIS coin projesinin 2021 yılında faaliyetlerine başladığını coinmarketcap üzerinde yer alan grafik verilerinden anlayabiliyoruz. Projenin geliştiricileri arasında oyunculuk alanında tecrübelere sahip tanındık isimlerin yer aldığı projenin tanıtıcı evrakında ifade ediliyor. Ayrıca projeyi geliştiren şirketin oyun alanında faaliyet veren bir kuruluş olduğunu da görüyoruz. Bu gerçekler Genesis Worlds metaverse’ünün tecrübeyle tasarlandığı çıkarımını yapabilmemize yardımcı oluyor. Game Credits bahsi geçen şirketin ismi. Bu şirket ilk faaliyetlerine 2014 yılında başladı. Piyasadaki dinamikleri değerlendiren şirket merkeziyetsizlik fikrini benimseyerek yazımıza konu olan platformu tasarladı. Genesis Worlds ekosistemi kendi kendini yönetebilen merkezsiz bir platformdur.

"Hislerimi Yazıya Dökmeye Gerek Yok" diyenlere Emojiler...
 • 0
  alk_la
  Alkışla
 • 0
  yan_nday_m
  Yanındayım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim