Market Poşetlerine Yılbaşından Sonra Büyük Zam
  1. Ana Sayfa
  2. Bi'Günlük

Market Poşetlerine Yılbaşından Sonra Büyük Zam

CNN Türk tarafından paylaşılan habere göre plastik poşetlerin fiyatı için zam teklifi sunuldu. 2 yıldır 25 kuruştan satılan poşetlerin yeni fiyatının 75 kuruş olması istendi.

Türk Lirasının değer kaybı ve enflasyon ile birlikte yaşam maliyeti son bir yılda büyük ölçüde arttı. Her kalemde fiyat artışları görülürken, bugün bu kalemleri taşıdığımız poşetlerden de çarpıcı bir haber geldi.

2019 yılında 25 kuruş ücretle satılmaya başlayan poşetlerin fiyatının yeniden belirlenmesinin talep edildiği öne sürüldü. CNN Türk tarafından paylaşılan habere göre poşet fiyatları için istenen ücret, 75 kuruş olarak sunuldu.

Marketler Zam, Sivil Toplum Kuruluşları Sabit fiyatın korunmasını istiyor.
Paylaşılan detaylara göre zam talebi, market temsilcileri tarafından yapıldı. Öte yandan Sivil Toplum Kuruluşları’nın fiyatın 25 kuruşta sabit tutulmasını istediği paylaşıldı. İki taraf, senede bir kez yapılan Plastik Poşet Alt Komisyonu’nda karşı karşıya geldi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Komisyon tarafından sunulan raporu değerlendirerek 2023 için geçerli olacak poşet ücretini belirleyecek. Fiyatın önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Eğer Değişiklik Olmazsa Poşetler Zararına Satılacak

2019 yılında hayata geçen ücretli poşet uygulamasında 25 kuruşluk üceretin 10 kuruşu, devletin Geri Kazanım Katkı Payı’na (GEKAP) vergi olarak gidiyordu. Fakat devlete giden paranın oranı, her yıl belirlenen yeniden değerleme oranıyla değişiyor.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, günümüzde 25 kuruşun tamamının GEKAP’a gittiğini belirtti. Öte yandan önümüzdeki yıl GEKAP’a giden ücret, yeniden değerleme oranı nedeniyle 55 kuruş civarında gerçekleşecek. Yani marketler, poşet sattıkça devlete kendi cebinden ekstra ücret ödemiş olacak.

Öte yandan Eroğlu’na göre fiyatın sabit tutulması, çevre için olumlu bir karar olacak. Zira marketler, artık poşet satıp zarar etmemek için poşetleri satmaktan kaçınacak, poşet çöpü azalacak.

Poşetin ücretli olması, çevre ve ekonomiye de yaradı:

Bakanlık verilerine göre ücretli poşet uygulamasıyla 4 yılda plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşumu ve 23 bin ton sera gazı salımı engellendi. Ayrıca plastik ham madde ithali düştü ve yaklaşık 3,8 milyar TL’lik tasarruf sağlandı.

 

"Hislerimi Yazıya Dökmeye Gerek Yok" diyenlere Emojiler...