Nedir Bu Arapların Irkçı Avrupa’dan Çektiği
 1. Anasayfa
 2. Bi'Günlük

Nedir Bu Arapların Irkçı Avrupa’dan Çektiği

Dünya Kupası’nın Qatar (Katar) da yapılacak olması Arap dünyasını sevindirirken, “Medeni Dünya” bu konuda ırkçı yaklaşımlarına devam ediyor. Son Olarak İslami değerlere hakaret içerikleri ile tanınan Fransa Basını, Katar futbolcularını terörist olarak gösteren bir karikatür yayınlandı.

2022 FIFA Dünya Kupası’nın başlamasına sayılı günler kala Fransa’da yayımlanan karikatürde Katarlı futbolculara “terörist” benzetmesi yapıldı. Karikatürün yayımlanmasının ardından ırkçılıkla suçlanan gazeteye tepki gösterildi.

Fransa’da bir gazetede Katar milli futbol takımını “terörist” olarak tasvir eden bir karikatürün yayımlaması tepkilere neden oldu.

Le Canard Enchaine adlı gazetedeki karikatür, Katar’ın 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmasına günler kala yayımlandı.

Gazetenin ekim sayısındaki karikatürde, “Katar” formaları giyen, ellerinde pala, silah ve roketatar taşıyan 7 sakallı kişi futbol oynarken tasvir ediliyor.

Karikatürize edilenlerden biri patlayıcı bağlı kemer takarken, beşinin mavi cübbe ve ikisinin siyah gömlek giydiği, kar maskesi taktığı anlaşılıyor. Karikatürde ayrıca Katar “otoriter emirlik”le suçlanıyor.

Karikatür, sosyal medya platformlarında tepkilere neden oldu.

Twitter’da bir kullanıcı, “Le Canard Enchaine, bariz ırkçılığını ve nefretini sergileyen aşağılık bir karikatür yayımladı” değerlendirmesinde bulundu.

2022 FIFA Dünya Kupası’na 20 Kasım-18 Aralık tarihleri arasında ev sahipliği yapacak Katar, Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan ilk Arap ve Orta Doğu ülkesi olacak.

Katar Emiri Temim bin Hamed Al Sani geçen ay Dünya Kupası öncesinde ülkesine yönelik “eşi benzeri görülmemiş” eleştiri kampanyasına tepki göstermişti.

Yine Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani de ülkesinin Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmasına yönelik eleştirileri “ikiyüzlülük” olarak tanımlamıştı.

Halbuki Katar Dünya kupası için olağanüstü bir bütçe ayırmış ve olağanüstü güzellikte stadyumlar yaptırmıştı.

Yaptırılan stadyumlar, ödüllü mimarlar ve dünya çapındaki inşaat şirketleri tarafından rekor sürede hazırlanmış ve Fifa tarafından tam not alarak dünya kupası hazırlıkları için ülkeye teşekkür edilmişti.

Futbolun birleştiriciliği, siyasal sebepler, ırkçılık, rüşvet, LGBT üyelerinin protestoları altında gerçekleşecek olan bu dünya kupası futbol dışında daha bir çok habere konu olacak gibi görünüyor.

"Hislerimi Yazıya Dökmeye Gerek Yok" diyenlere Emojiler...
 • 1
  alk_la
  Alkışla
 • 0
  yan_nday_m
  Yanındayım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir