Türkiye’de Bu Sabah
  1. Ana Sayfa
  2. Bi'Günlük

Türkiye’de Bu Sabah

Ülke Gündemi O kadar yoğun ki, onlarca konu açsak yetişemeyiz… Ancak “Her Sabah Tek Bir Başlık Altında” modelimiz ile, bir yazıda tüm gündemi sunuyoruz:

İşte 11 Nisan 2023 Sabahı Türkiye’de Konuşulan Olaylar:

Kızılay Kan Stokları Azaldı

Son günlerde yaşanan yolsuzluk sıkandalları sebebiyle ve deprem bölgesindeki hatalar ve eksikler yüzünden, halkın güvenini kaybeden Kızılay’a bağışlar belki de yüzyıılın en düşük seviyesinde. buna rağmen hala yöneticilerden bir “istifa” haberi gelmedi.

Bitcoin 30 bin doları aştı!

aylardır bir düşüp bir çıkan bitcoin piyasası son günlerdeki toparlanmanın ardından 30bin dolar seviyesine çıktı.

Lider kripto para birimi Bitcoin 30 bin doları yaklaşık 9 ay sonra aştı.
Bitcoin 2023 yılında değer kazanmaya başladı. Tarihi rekoru olan 69 bin doları geçemese de kayıplarını telafi etmeye çalışıyor. Bitcoin fiyatı bu yıl yüzde 80’den fazla değer kazanarak 10 Haziran 2022’den bu yana ilk kez 30 bin doların üzerine çıktı.

ABD’de meydana gelen bankacılık krizi nedeniyle Fed’in faiz artırım patikasının sonuna geldiğine kanaat getiren yatırımcılar nedeniyle ortaya çıkan iyimserlik kripto paralara yaramaya başladı.

Dünyanın ilk SİHA gemisi donanmaya teslim edildi…

Türkiye’nin Yüzen Ordu’su TCG Anadolu, törenle donanma envanterine girdi. Yüzde 70 yerli imkânlarla geliştirilen geminin güvertesine helikopter ve SİHA’lar iniş-kalkış yapabilecek.

AFETLERDE DESTEK GÜÇ

Gemi gerektiğinde, bünyesinde yer alan tam teşekküllü hastane ve ameliyathane imkânları sayesinde doğal afet yardımı, insani yardım ve mülteci tahliye harekâtlarında tıbbi destek sunabilecek. TCG Anadolu; 1 tabur büyüklüğündeki bir kuvveti ana üs desteği gerektirmeksizin, kendi lojistik desteğiyle kriz bölgesine intikal ettirebilecek.

SİLAHLAR MİLLİ VE YERLİ

Gemideki silah sistemleri, savaş yönetim sistemi, elektronik harp sistemleri, kızılötesi arama ve takip sistemi, elektro-optik arama sistemi, lazer ikaz sistemi, torpido savunma sistemi, radarlar, muhabere sistemleri, seyir sistemleri, bilgi dağıtım sistemleri yerli ve milli imkânlarla geliştirildi.

Seçimlerde renkli adaylar kadar Baba’dan oğula Geçen milletvekillikleri ve aynı ailedeki rakip partilerden aday olanlar da çok konuşuldu.

Payitaht Abdulhamid’in Tahsin Paşa’sı ünlü yazar ve oyuncu Bahadır Yenişehirlioğlu AK Parti’den 1. Sıra Manisa Milletvekili Adayı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yanımda ol” teklifini görev telakki ettiğini belirten Yenişehirlioğlu her ne kadar yazar ve aktör kimliğiyle tanınsa da kendisinin asıl mesleği avukatlık. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin mezunu olan Yenişehirlioğlu edebiyat dünyasına ilk adımı 2011 yılında attı ve eserleriyle ‘son dönemin en iyi çıkış yapan yazarları’ arasına girdi. Bu başarıyı beyazperde ve dizilere de taşıyan Yenişehirlioğlu eğer seçilirse ailesindeki ilk siyasetçi de olmayacak. Zira kendisi İzmir’in ilk belediye başkanı Yenişehirli Ahmet Efendi’nin de torunu. Peki onu, edebiyat dünyasını ve aktörlüğü bırakıp siyasete atılmaya teşvik eden neydi? Şöyle yanıtlıyor: “Siyasetçi değil devlet adamı olmak ve Cumhurbaşkanımız ile aynı yolda yürümek için AK Parti’ye katıldım. Amerika, PKK, PYD, Kandil ve FETÖ’nün tüm gücüyle saldırdığı, dahi düşman bellediği ülkemiz ve milletimizin bekası için mücadele imkânı verildiği için de çok memnunum. Türkiye bugün geldiği noktadan yükseğe sıçramaya hazırdır. Manisalı vatandaşlarımız teveccüh ederlerse ben de hazırım.”

CHP’de ise durum biraz daha farklı. Liste dışı kalan ünlü; Candan Erçetin, Onur Akın ve Filiz Taçbaş gibi isimler daha çok dikkat çekti. Yönetmen-yazar-müzisyen kontenjanından sadece Onur Aydın var. İstanbul 2. Bölge 11. sıradan aday. ‘Neden siyaset?’ soruma şu cevabı veriyor: “Türkiye’nin onca yıldır içinde bulunduğu gerek sosyal gerek hukuksal gerekse giderek büyüyen ekonomik sorunlarının, sadece siyasal önermelerle çözülebileceğine inanmıyorum da ondan. Asıl sorun, bireysel ve toplumsal kapasitemizin istenilen düzeyde verimli olamamasıdır ve bu girdaptan çıkmanın yolu ise sürekli görmezden gelinen aydınlanma çağının hayata geçirilmesi ile mümkündür. Köy enstitüleri ile adım atılan aydınlanma hayali maalesef kısa sürdü. Kültür, sanat ve eğitimi önceleyerek, Atatürk’ümüzün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine çıkabiliriz. Bu uzun yolda bir taş koyabilme hayali ile sahadayım. Benim derdim seçimler değil, nesillerdir.”

Trabzon-spor’un efsane kaptanı ve eski teknik direktörü Ünal Karaman, İYİ Parti Konya 1’inci sıradan aday: “Saffet Sancaklı ile takım arkadaşlığı yaptık. Alpay Özalan milli takımlarda talebem oldu. Onlar dostlarım. Eminim ki kendi güçlerince milletimize hizmet etmeye çalıştılar. Benim için doğru zaman ise şimdiydi. Mevcut duruma baktığımda benim için en uygun olanının İYİ Parti olduğunu düşündüm ve siyasete bu şekilde atıldım. Güçlü bir Ünal Karaman Meclis’te olacak.”

Oyuncu Mehmet Aslantuğ da TİP’ten Muğla 1’inci sıradan aday. 20 yıldır merkez sağ ve soldan adaylık konusunda teklif geldiğini söyleyen Aslantuğ, gazeteci Candaş Tolga Işık’ın ‘Neden şimdi?’ sorusuna şu yanıtı verdi: “TİP teklif getirmeseydi siyasete girmezdim. Yarattıkları heyecan dalgasının da uzun süredir takipçisiydim. Bir arada olursak mutlu olacaklarını dile getirdiler, bu beklentiyi boşa düşürmek ise yapamayacağım bir şey. Türkiye bambaşka bir sınavdan geçiyor, beni de siyasetin içine çeken bu sorumluluktur.”

Cumhur İttifakı’na katılan Yeniden Refah Partisi de Karadenizli şarkıcı Davut Güloğlu’nu İstanbul 1’inci bölge ikinci sıradan aday gösterdi. 2022’de partisinin Kültür Sanattan Sorumlu Genel Başkan Danışmanı olan Güloğlu, “Rahmetli hocamız Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın Milli Görüş çalışmalarına, haklı gördüğüm davasına ve mücadelesine destek vermek için Refah Partisi gençlik kademelerinde görev almıştım zaten. Günümüzde muhterem Erbakan Hoca’mızın mahdumu Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan’ın ‘yeniden’ diyerek bayrağı devraldığını ve aynı yoldan yürüdüğünü gördüğüm için de kendilerine kader arkadaşlığı yapmak istedim. İnancımın temelinde; milletimizin derdi, ihtiyaçları ve adil düzen yer almaktadır. Bir sanatçı olarak yalnızca sevenlerimin değil, Milli Görüş’e inananların da sesi olmak üzere bu yola çıktım. Umuyorum hayırlara vesile olur” diyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın biyografik filmi ‘Reis’te eşi Emine Erdoğan’ı canlandıran, Seksenler dizisindeki ‘Yıldız’ karakteriyle çok sevilen Özlem Balcı, Milliyetçi Hareket Partisi’nden Muğla 1’inci sıradan milletvekili adayı oldu. Konservatuvarlı bir oyuncu olarak gönüllere taht kursa da aslında çift anadal yaptı; siyaset bilimi okudu. Peki, siyasete neden soyundu? Diyor ki: “E, siyaset de benim mesleğim. Okulunu da okudum. Ama oyunculuk ile öne çıktığım için kimse bu yönümü bilmiyordu. Şimdi öğrendiler. Ayrıca belgeli futbol hakemiyim de. Boş durmayı sevmeyen bir Yörük kadını, efe torunuyum. Hatta Atatürk dedeme bizzat ‘Efe’ soyadını kendisi vermiş. Kadınların siyasetteki yerinin artması en büyük temennim, halkımız teveccüh ederse kadınların sesi olma niyetindeyim. Kız çocukların erken evlendirilmesi, eğitim sorunları, eşit işe eşit ücret gibi kadınları ilgilendiren önemli konularda ve Z kuşağının sorunları, tarım politikaları, sokak hayvanlarının korunması konusunda benim de söyleyeceklerim var. Hizmet için hazırım.”

AK Parti’de Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek Ankara ikinci bölge beşinci sıradan aday olurken, eski Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin’in oğlu Cem Şahin de Karabük birinci sıradan aday gösterildi. Ayrıca, halk müziği sanatçısı Mahmut Tuncer’in oğlu Doç. Dr. Umut Tuncer, Aydın’da seçilme ihtimalinin düşük olduğu beşinci sıradan aday yapıldı.

Umut Tuncer-Mahmut Tuncer
21’inci dönemde ANAP ve 24’üncü dönemde CHP milletvekilliği yapan Prof. Dr. Aydın Ayaydın’ın kızı Derya Ayaydın da AK Parti’den İstanbul ikinci bölge 10’uncu sırada yer aldı. ANAP döneminde uzun yıllar Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Halil Özsoy’un oğlu Burhan Bahadır Özsoy, babası gibi memleketi Kayseri’den DEVA kontenjanından CHP üçüncü sıra adayı oldu. Bir süre önce vefat eden eski CHP milletvekili Haluk Pekşen’in kızı Ezgi Pekşen de CHP’den listeye girdi. Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın oğlu Elazığ Milletvekili Tolga Ağar listeye giremedi.

ÜÇ ENSARİOĞLU LİSTEDE

İYİ Parti, listelerinde bir baba oğulu da aday göstererek dikkat çekti. Eski Devlet Bakanı Salim Ensarioğlu, İstanbul ikinci bölge ikinci sıradan aday gösterilirken, oğlu Vejdin Ensarioğlu ise Diyarbakır birinci sıradan listede yer aldı. Salim Ensarioğlu’nun yeğeni Galip Ensarioğlu ise AK Parti’nin Diyarbakır adayı oldu. İYİ Parti, akraba olan eski İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar ve eski Erzurum İl Başkanı Melih Kırkpınar’a da listesinde yer verdi.

TÜRKEŞ KARDEŞLER RAKİP

MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş’in çocukları da siyasetin aranan isimleri arasında yer aldı. Türkeş’in doktor kızı Ayyüce Türkeş Taş İYİ Parti listelerinden aday gösterilirken, oğlu deneyimli siyasetçi Tuğrul Türkeş de AK Parti listesinden Meclis’e gelmek için yarışacak. Tuğrul Türkeş’in MHP’de siyasi çalışmalarına devam ettiği yıllarda ise, üvey kardeşi olan Ahmet Kutalmış Türkeş de AK Parti’den 24. Dönem İstanbul Milletvekili olarak görev yapmıştı.

TATAR AŞİRETİ 4 PARTİDEN

Şırnak’ta Tatar ailesinden dört kişi de farklı partilerden aday olarak dikkat çekti. Sabri Tatar Yeniden Refah Partisi’den, Arslan Tatar AK Parti’den, MHP Şırnak İl Başkanı Halil Tatar MHP’den, Mahmut Tatar ise Zafer Partisi’nden milletvekili adayı oldu. Büyük çoğunluğu Şırnak ve ilçelerinde yaşayan Tatar aşiretinin liderliğini AK Parti’den aday olan Arslan Tatar yapıyor. Ailede 2 bini aşkın korucu hâlâ güvenlik kuvvetleri ile birlikte terör örgütüne karşı mücadelede aktif görev alıyor.

 

"Hislerimi Yazıya Dökmeye Gerek Yok" diyenlere Emojiler...