Yeni yıl yeni zamlar… İşte 2023 Yılının İlk Zamları
 1. Anasayfa
 2. Bi'Günlük

Yeni yıl yeni zamlar… İşte 2023 Yılının İlk Zamları

Yeniden Değerleme Oranı’nın yüzde 122 belirlenmesiyle motorlu taşıtlar vergisi, emlak vergisi, ehliyet harcı, pasaport harcı, kırmızı ışık ihlali gibi birçok harç, ceza ve vergi arttı. Zamlar bugün uygulanmaya başladı.

EKONOMİ SERVİSİ

Yeni yıl toplumun her kesimi ilgilendiren birçok zam ve düzenleme ile geldi. Özellikle trafik cezaları için uygulanan ceza tutarları cepleri yakacak.

1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yeniden değerleme oranı yüzde 122,93 oldu. Vergi ve harçların fiyatları buna göre arttı. MTV, emlak vergisi, konaklama, trafik cezası, harç ve pasaport ücretlerinin yeni rakamları belirlendi.

Bugün hayatımıza giren bazı düzenlemeler şöyle:

YETKİ BELGESİ ŞARTI:

Ocak’tan itibaren kuyumcu esnafların ticari faaliyetlerine devam edebilmeleri için yetki belgesine sahip olması gerekiyor. Kuyumcular evrakları eksik olsa dahi belge için 31 Aralık’a kadar başvuru yaptı.

%2 KONAKLAMA VERGİSİ:

Yılbaşında yürürlüğe girecek konaklama vergisine göre otel, tatil köyü, butik otel, motel, pansiyon ile köy ve yayla evi ve kampinglerde kalan kişilerden yüzde 2 oranında konaklama vergisi alınacak.

Konaklama tesislerinde geceleme hizmetiyle birlikte satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan diğer tüm hizmetler de bu verginin kapsamında yer alacak.

EĞLENCE VERGİSİ KALKTI:

Konser, spor müsabakası, tiyatro, sinema ve at yarışları izleyicilerinin bilet bedeliyle birlikte ödedikleri yüzde 10’luk eğlence vergisi 1 Ocak itibarıyla alınmayacak.

Ehliyet harç tutarları

• A sınıfı sürücü belgesi harcı: 825,70 lira

• B sınıfı sürücü belgesi harcı: 2 bin 489,90 lira

Üst düzey bir ekonomi yetkilisi, 1 Ocak’tan geçerli olan alkol-sigara ve cep telefonlarındaki vergi artışı ile 3 Ocak’tan geçerli köprü-otoyol zammından 2016’da bütçeye 3.6 milyar liralık gelir beklendiğini söyledi.

Reuters’a bilgi veren yetkili, 1 Ocak’ta yayımlanan kararname ile alkol ve sigaradaki vergi artışından bütçeye 3 milyar lira, cep telefonlarındaki vergi artışından ise 300 milyon lira gelir elde edileceğini kaydetti.

Hükümet tüm alkollü içkilerde asgari maktu vergi tutarı yüzde 12-15 arasında artırırken, tütün ürünlerinde asgari maktu vergi yüzde 5, maktu vergi ise yüzde 25 oranında artırdı.

TOMA siparişine yetişilemiyor!..
Aynı kararname ile cep telefonlarında adet başına uygulanan 120 liralık vergi de 160 liraya yükseltildi.

Aynı yetkili, bu kararnameden farklı olarak köprü ve otoyol geçişlerine yapılan zamdan da bütçeye 300 milyon liralık gelir elde edileceğini söyledi.

Piyasalar 2016’ya gergin başladı
Karayolları Genel Müdürlüğü, 3 Ocak’tan itibaren köprü ve otoyol geçişlerine zam yapıldığını açıklamıştı. Bu kararla İstanbul’da köprü geçiş ücreti otomobiller için 50 kuruş artışla 4.75 liraya yükseltildi.

Yetkili, “Bu kararlarla birlikte 2016 yılı bütçesine 3.6 milyar liralık bir kaynak giriş sağlanmış oldu” dedi.

"Hislerimi Yazıya Dökmeye Gerek Yok" diyenlere Emojiler...
 • 0
  alk_la
  Alkışla
 • 0
  yan_nday_m
  Yanındayım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim